Czy przeszczepione włosy wypadną?

Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań jest pytanie o to, czy przeszczepione włosy wypadną. W sieci wciąż można zobaczyć wiele klinik, które dają gwarancję rezultatów. To poważny błąd i takie obietnice powinny być alarmujące. Dlaczego? 


Przeszczep włosów to zabieg medyczny, podczas którego wybrane mieszki włosowe z obszaru dawczego (potylicy i boków głowy) przenoszone są w miejsce biorcze (linia włosów, zakola, korona), gdzie włosów brakuje lub są zbyt rzadkie. Proces polega na przeniesieniu graftów, czyli systemu korzenia włosa wraz z otaczającym go wycinkiem skóry. W całej operacji biorą więc udział naturalne tkanki pacjenta, a struktura włosa i mieszka nie zmienia się. Włosy przeszczepione nadal więc będą podlegać takim samym procesom, jak włosy nie przeniesione podczas przeszczepu. Jeżeli jesteś pacjentem z łysieniem androgenowym, u którego wrażliwość na DHT w mieszkach włosowych występuje tylko na górze skalpu, a włosy na potylicy są zupełnie odporne na działanie tego hormonu to jesteś w grupie szczęśliwców, którzy po przeszczepie włosów mogą odetchnąć z ulgą, bo Twoje świeżo przeszczepione włosy nie powinny wypadać pod wpływem łysienia androgenowego! 


Mniej szczęścia mają pacjenci, u których cały skalp jest wrażliwy na hormon DHT i mieszki włosow kurczą się na całej głowie. Jak to rozpoznać? Jeżeli włosy na całej głowie stają się delikatne, tracą kolor i połysk cy rosną bardzo powoli to może oznaczać, że mieszki włosowe na całej głowie reagują na DHT (czyli obszar potylicy i boków głowy też nie jest wystarczająco odporny na łysienie androgenowe). W takiej sytuacji włosy przeszczepione z potylicy nadal zachowują swoje właściwości i przy nieleczonym łysieniu androgenowym mogą z roku na rok tracić objętość i przerzedzać się. Poprawnie wykonany przeszczep włosów powinien gwarantować równomierne uzupełnienie brakujących obszarów, ale nie zagwarantuje dożywotniej gęstości włosów, jeśli nie podejmiesz leczenia choroby, jaką jest łysienie androgenowe. Przeszczep włosów nie jest kuracją leczącą.

Co możesz w takim razie zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się efektem przeszczepu włosów?

Zadbaj o włosy! Przeszczep włosów przywróci Ci włosy w miejscach, gdzie Twoje mieszki już bezpowrotnie obumarły. Ale teraz to już Twoje zadanie, by wyrastające włosy były zdrowe, grube i gęste. Wyobraź sobie, że Twój skalp to ziemia, a przeszczep włosów to posadzenie nowej sadzonki. Jedynie odpowiednio podlewana i pielęgnowana ziemia zapewni roślince warunki do wzrostu. 

W jaki sposób mogę zadbać o włosy po przeszczepie?

Przede wszystkim spowolnij postępowanie łysienia androgenowego. Pomyśl o stosowaniu blokerów DHT, czyli hormonu bezpośrednio powiązanego z procesem kurczenia się mieszków włosowych. Kuracja farmakologiczna obejmuje przede wszystkim przyjmowanie finasterydu w zalecanej dawce 1mg dziennie. Lek jest na receptę, stosowanie kuracji powinno być skonsultowane z lekarzem i powinieneś zapoznać się z ulotką dołączoną do leku, z której dowiesz się o możliwych skutkach ubocznych. Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z łysieniem typu męskiego jest minoxidil (roztwór do stosowania na skórę głowy). Minoxidil nie zlikwiduje przyczyny łysienia, ale przedłuży żywotność Twoich włosów i zmobilizuje je do wzrostu. Również zapoznaj się z działaniem tego specyfiku zanim podejmiesz kurację. Pomyśl też o odpowiedniej pielęgnacji, regularnym oczyszczaniu skóry, stosowaniu peelingów trychologicznych, suplementacji substancji korzystnie wpływających na wzrost włosa. Zmień dietę oraz nawyki, chroń skórę głowy przed promieniowaniem UV.


Przeszczep włosów nie jest finałem w walce o bujną fryzurę. To dopiero początek i bez Twojego zaangażowania rezultaty zabiegu mogą (choć nie muszą) okazać się niesatysfakcjonujące.