Kiedy najlepiej zrobić przeszczep włosów?

Optymalny Czas i Wskazówki dla Kandydatów

Przeszczep włosów to innowacyjna procedura, która może odmienić życie osób borykających się z łysieniem. Jednak, pytanie, które często zadają potencjalni pacjenci, brzmi: "Kiedy jest najlepszy moment na przeszczep włosów?" Jeżeli przeszczep włosów chodzi Ci po głowie, ale nie wiesz, kiedy najlepiej zrobić przeszczep włosów to pozwól, że Ci pomogę. W tym artykule podpowiem Ci, kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg przeszczepu włosów:

1. Wczesne Stadium Łysienia:

Tak jest! Dla wielu z Was ta odpowiedź może być zaskoczeniem, ale przeszczep włosów przynosi najlepsze rezultaty, gdy łysienie jest we wczesnym stadium. Jest jednak jeden warunek! Równolegle z przeszczepem włosów powinieneś rozpocząć kuracje służące zatrzymaniu lub spowolnieniu dalszego wypadania włosów. Bez próby zatrzymania łysienia efekt przeszczepu może nie być zadowalający, jeżeli Twoje naturalne włosy nadal będą podlegać procesom wypadania.  Nie warto jednak czekać aż włosy wypadną! Łysienie da się zatrzymać i warto podjąć próbę jak najwcześniej. Przeszczep włosów nie jest kuracją leczącą z łysienia, ale im mniejsze obszary do uzupełnienia tym większa szansa na spektakularne rezultaty. Przeszczep włosów jest najbardziej skuteczny, gdy łysienie znajduje się we wczesnym stadium. 

2. Ustabilizowane i powolne łysienie

Jeżeli zastanawiasz się kiedy najlepiej zrobić przeszczep włosów to ważne jest by przed przystąpieniem do przeszczepu włosów łysienie było ustabilizowane. Wiele technik przeszczepu włosów zakłada, że pacjent osiągnął stabilność w procesie łysienia, co zapewni lepsze i dłutrwałe rezultaty. Pacjenci, u których łysienie dopiero się zaczęło i nie wiadomo, jak będzie przebiegać w przyszłości powinni podjąć najpierw próby powstrzymania postępowania łysienia. Jeżeli natomiast kondycja Twoich włosów już nie zmienia się, a wypadanie włosów ustabilizowało się wówczas warto skorzystać z zabiegu przeszczepu włosów. Pamiętaj, że łysienie androgenowe to proces wieloletni, ale jeżeli nie dostrzegasz zmian w wyglądzie włosów na przestrzeni ostatnich dwóch lat, wówczas warto podjąć decyzję o przeszczepie włosów i odbudowaniu swojej pewności siebie.

3. Indywidualne czynniki pacjenta

Optymalny czas dla przeszczepu włosów może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak wiek, rodzaj łysienia, stan zdrowia ogólnego i oczekiwania pacjenta. Najlepszy czas na przeszczep włosów to moment, gdy dostajesz zielone światło od specjalisty. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą, który oceni Twoją sytuację i doradzi najlepszy czas dla przeszczepu. Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na podejście do przeszczepu włosów skontaktuj się ze mną, porozmawiamy i wraz z lekarzem ustalimy dalszy plan działania. 

4. Badania przed przeszczepem włosów i predyspozycje zdrowotne

Przed przeszczepem włosów zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu i aby lekarz mógł dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb. Choroby, które mogą przeszkodzić Ci w podejściu do przeszczepu włosów to nieleczone choroby serca i układu krążenia, nieleczona cukrzyca insulinowa, choroby i aktywne stany zapalne skóry głowy, zarażenie wirusem HIV oraz wirusem zapalenia wątroby typu B i C. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia onkologicznego powinieneś odłożyć decyzję o przeszczepie włosów w czasie.


Czynnikiem, o którym często zapomina się podczas kwalifikacji pacjenta do przeszczepu włosów jest także stan psychiczny kandydata. Osoby, które mają poważne obawy przed wyjazdem na zagraniczny zabieg medyczny, a także mają zaburzone postrzeganie własnego wyglądu i znacząco obniżoną samoocenę powinny porozmawiać z psychologiem i wspólnie określić gotowość do przeszczepu włosów.

5. Zrównoważony tryb życia

Przed i po przeszczepie włosów ważne jest utrzymywanie zdrowego trybu życia. Zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu mogą pomóc w zapewnieniu najlepszych efektów po zabiegu. Jeżeli aktualnie przeżywasz w życiu silny stres, nadużywasz alkoholu czy papierosów, powinieneś wprowadzić zdrowe nawyki zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów.

Ostateczna decyzja o czasie przeprowadzenia przeszczepu włosów zależy od wielu czynników, ale skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą jest kluczowe dla uzyskania najlepszych rezultatów. Pamietaj również, że przeszczep włosów to inwestycja w Twoje zdrowie i samopoczucie, dlatego ważne jest, aby podjąć decyzję świadomie i odpowiednio się przygotować. Skontaktuj się ze mną i umów się na darmową video konsultację, dzięki której łatwiej będzie Ci podjąć słuszne dla siebie decyzje o przeszczepie włosów.