Przeszczep wlosow

Przeszczep włosów- na czym polega zabieg?

Przeszczep włosów to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego (tył głowy i boki do linii uszu) i przeniesieniu ich w miejsce pozbawione owłosienia (tkanka biorcza).


W przypadku łysienia androgenowego obszar potylicy oraz boków głowy jest bardziej odporny na DHT (dihydrotestosteron), odpowiedzialny za ten typ łysienia. 


Transplantacja włosów to jedna z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie ze skutkami łysienia. Należy jednak pamiętać, że wbrew fałszywym opiniom panującym w internecie, przeszczep włosów nie jest kuracją leczącą z łysienia i nie zatrzyma postępującej utraty naturalnych włosów.

Metoda FUE

Wszczepianie graftów

Podanie znieczulenia miejscowego

Metoda FUE (Follicular Unit Extraction) polega na pobraniu mieszków włosowych wraz z małymi wycinkami skóry, która je otacza. Tak przygotowany materiał (graft) wszczepiany jest w miejsce pozbawione owłosienia. Nakłucia do wprowadzenia graftów wykonuje się specjalnymi ostrzami chirurgicznymi o bardzo małej średnicy (poniżej 1mm). 


Kierunek i gęstość nacięć mają kluczowy wpływ na naturalny efekt końcowy zabiegu transplantacji włosów. Odpowiedni kierunek i kąt wkłucia decyduje o tym, w którą stronę będą rosły następnie włosy. Zbyt płytkie wkłucie może doprowadzić do niewłaściwej implantacji i nieprzyjecia się mieszka (w efekcie brak odrostu włosa). Takie pomyłki wykluczamy stosując precyzyjne narzędzia (ostrze Sapphire) oraz korzystając z praktyk doświadczonego zespołu medycznego naszej kliniki.

W naszej klinice zespół jest odpowiednio przeszkolony i przygotowany, by wykonywać przeszczepy włosów zgodnie z najlepszą praktyką medyczną.

Ile graftów potrzebuję?

W transplantacji włosów zawsze dążymy do maksymalnej możliwej ilości graftów, co jednak nie znaczy, że u Ciebie będzie to taka sama ilość, jak u innych pacjentów. Zaczynamy zawsze od analizy włosów na podstawie zdjęć oraz wywiadu lekarskiego. Nasi lekarze określają rodzaj łysienia u pacjentów oraz obszary wymagające uzupełnienia na skórze głowy i na tej podstawie planują operację przeszczepu włosów. Dlatego warto zacząć od darmowej i niezobowiązującej analizy, byś lepiej mógł/ mogła zrozumieć swoje możliwości do przejścia zabiegu przeszczepu włosów.

Skorzystaj z konsultacji i dowiedz się, ile graftów potrzebujesz.

Od czego zależy ilość graftów?

Ilość pobranych graftów zależy od następujących czynników:


  1. Proporcja obszaru owłosionej do nieowłosionej skóry głowy (im większy obszar dawczy i mniejsze ubytki tym lepsze wyniki, im większe ubytki i mniejszy obszar dawczy tym mniejsze możliwości do pobrania wystarczającej ilości graftów.)
  2. Gęstość włosów na obszarze dawczym ma największy wpływ na to, czy możemy pobrać wystarczającą ilosć graftów dla Twoich potrzeb. Jeżeli Twoje włosy z natury są rzadko rozmieszczone a do tego łodygi włosów są cienkie, wówczas pobierzemy mniej graftów niż u pacjenta, który ma grube i gęste włosy na potylicy. Jeżeli masz gęsto rosnące włosy na potylicy i bokach głowy, to możesz spodziewać sie, że będziesz miał lepsze możliwości do zabiegu przeszczepu włosów.
  3. Grubość łodygi włosa, kolor włosów, włosy proste lub kręcone- te aspekty mają wpływ na wizualny efekt końcowy w przeszczepie włosów. Jeżeli masz kręcone grube włosy to zadziała to na Twoją korzyść, bo optycznie włosy będą wydawać się gęstsze. Włosy jasne z natury są cieńsze i bardziej delikatne, dlatego przy takiej samej gęstości graftów, jak u pacjentów z ciemnymi włosami Twoje efekty mogą wyglądać inaczej.

Metoda DHI

Metoda DHI (Direct Hair Implant) to rzadziej stosowana metoda przeszczepiania włosów, choć oferująca również ogromne możliwości. DHI nie różni się niczym od FUE jeśli chodzi o proces pobrania graftów, mimo że w sieci wciąż krąży wiele błędnych informacji jakoby te metody miały różnić się od siebie już na tym etapie. Sposób pobrania graftów jest taki sam zarówno w metodzie FUE jak i DHI. Różnica polega jednak na procesie implantacji, czyli wszczepiania mieszków w skórę głowy. 


Implantacja graftów w metodzie DHI polega na bezpośrednim wprowadzaniu graftów w skórę głowy bez uprzedniego wykonywania nakłuć. Grafty wprowadza się w skórę implanterem o nazwie Choi pen. Graft umieszczany jest w narzędziu, ostrze implantera wkłuwa się w skórę i skuwką wprowadza się graft.

Czy warto wybrać DHI zamiast FUE?

Odpowiedź brzmi- to zależy. Od czego? Na pewno od Twoich oczekiwań oraz potrzeb. Metoda DHI będzie dobrym wyborem jeżeli zależy Ci na optycznym zagęszczeniu już istniejących włosów, które straciły swoją dawną gęstość. Metoda będzie odpowiednia dla osób, które chcą zachować długie włosy do przeszczepu, czyli najczęściej dla kobiet, dla których trudne jest ogolenie głowy wymagane w metodzie FUE. 


DHI sprawdzi się w mniejszych ubytkach (max 3500 graftów), gdzie można pozwolić sobie na pracę między istniejącymi łodygami włosów.

Zobacz przykładowe efekty moich pacjentów.